Razotkrivanje tridesetogodišnje misterije kontroverzne fotografije iz časopisa Sure
Godine 1992. (1371. po iranskom kalendaru) ajatolah Ahmad Džaneti, kao predstavnik vrhovnog lidera, odlazi na putovanje u Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku. Tokom posete, obilazi kampove za bosanske izbeglice i sastaje se sa liderom hrvatskih katolika, kao i drugim visokim zvaničnicima strana u ratu. U sklopu ovog putovanja, umetnički centar šalje tim sastavljen od Nadera Talibzadea, Mohamada Sadrija i Alija Berdžija kako bi snimili dokumentarac o Balkanu, što rezultira dokumentarnim filmom “Bajonet i mak” (Khanjar va Shaqa'iq). Nakon snimanja, tročlani tim daje intervju za časopis Sure pod uredništvom Morteze Avinija. Međutim, objava jedne fotografije na poleđini časopisa izaziva medijski skandal. Ali, šta je zapravo prava priča iza toga?
Te 1371. godine, usred rata u Bosni, jedna fotografija u časopisu Sure izaziva buru. Na njoj je mladić sa trakom na kojoj piše „Allahu Akbar“ i pankerskim izgledom, što pruža neobičnu sliku borca otpora.
Kritičari Morteze Avinija odmah koriste ovu priliku za napad, tvrdeći da je narušen imidž boraca otpora. Međutim, njihove optužbe nisu imale učinka. Članak u tom broju, iz jula 1371., jasno je pokazao da je Avini duboko razumeo suštinu Bosne, pre nego što su mnogi drugi to shvatili. U pitanju je pomenuti dokumentarni film “Bajonet i mak”, delo umetničkog centra, gde je Avini bio scenarista i narator.
Režiser filma je Nader Talibzade, snimatelj Mohamed Sadri, dok je fotografije, uključujući onu kontroverznu, snimio Reza Berdži, koji je Bosnu predstavio u potpuno drugačijem svetlu. Avini je tada dao intervju zajedno sa ekipom dokumentarca i objavio fotografije Reze Berdžija i Ehsana Radžabija iz Bosne.
Posebno je zanimljiv komentar Nadera Talibzade u intervjuu o „basidžanskom duhu“ bosanskog naroda. On kaže da nisu imali jedinstvene uniforme, već su se priključivali otporu u onome što su imali. Talibzade naglašava da je ovaj nedostatak uniformi sličan ranim godinama iranske revolucije. U opisu kaže: „Neko nosi patike, neko nanule, neko čizme za skijanje. Nečija košulja je zelena, nečija narandžasta. Bilo je i starih i mladih, muškaraca i žena, od petnaest do šezdeset godina. Video sam devojku s oružjem, vrlo aktivnu.“
Na kraju, razgovor dolazi do kontroverzne fotografije. Talibzade objašnjava njeno poreklo: „Bio je tu jedan pankerski momak s dugom kosom, sunčanim naočarima, minđušom u uhu i trakom na čelu. Pitao je: ‘Imate li sliku imama?’ Šta je to za kontrast? Bili smo na jednom mestu gde su regruti vezivali trake na čelu, ali ništa na njima nije pisalo. Reza je uzeo jednu od tih traka i napisao na njoj ‘Allahu Akbar’. Svi su zavoleli tu traku.“
Pridružite se BalkanIranu
Prozor iz Irana u tajanstvene zemlje Balkana!
بدون نظر